برداشت برنج از شالیزارهای خوزستان شروع شد

عملیات برداشت برنج از سطح ۱۷۹هزار هکتار از شالیزارهای خوزستان در روزهای اخیر به صورت دستی و مکانیزه شروع شده است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان روز شنبه با اعلام این خبر به خبرنگار ایرنا گفت:برداشت برنج از شالیزارهای شوشتر ، دزفول، شوش ، دشت آزادگان ، باغملک ، شادگان ، خرمشهر رامهرمز وهویزه تا دهه اول آذرماه ادامه خواهد داشت.
تورج نوروزی پیش بینی کرد :۷۸۷هزار تن شلتوک برداشت که این میزان ۴۵۰هزار تن برنج از گونه‌های محلی عنبربو ، نجفی و چمپا تولید شود.
وی از آمادگی تعاون روستایی خوزستان برای خرید حمایتی شلتوک به قیمت هرکیلوگرم ۶۷تا ۷۴هزار ریال خبرداد.
پارسال به برکت بارش‌های بسیار مطلوب بهاری  و سرریز شدن همه مخازن سدهای استان ، حدود ۵۵۰هزار تن برنج از سطح حدود ۲۰۰هزار هکتار در خوزستان به ارزش بیش از ۵۰هزار میلیارد ریال تولید شد که در تاریخ کشاورزی خوزستان بی‌سابقه بود.
پارسال حدود ۸۶هزار تن شلتوک به قیمت توافقی از شلتوک کاران خوزستانی خریداری شد.
هیات دولت امسال برای نخستین بار کشت برنج در خوزستان را به همراه استان های شمالی کشور مجاز اعلام کرد و این مجوز قانونی هزینه‌های تامین آب و بیمه محصول را برای کشاورزان خوزستانی کاهش داد.
استان خوزستان سالانه ۱۷.۲میلیون تن محصولات زراعی ، باغی ، دامی و شیلاتی به ارزش بیش از ۲۹۰هزار میلیارد ریال تولید می‌کند.
خوزستان در مجموع ۱۳.۳درصد محصولات کشاورزی کشوررا تامین می‌کند. گندم ، برنج ، نیشکر ، ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای ، چغندرقند ، صیفی ها و سبزی ، خرما و انواع مرکبات از مهمترین تولیدات کشاورزی و باغی خوزستان به شمار می‌رود.

0/5 (0 Reviews)