دعوت به بازار بورس،سرگرمی جدید دولت برای ملت

توجه تک بعدی دولت صرفا به یک بازار و رها کردن سایر بسترهای اقتصادی قطعا راهکار و الگوی موفقی جهت ترمیم بدنه اقتصادی و نظام پولی و مالی کشور نیست. نبايد خروجي سياست‌هاي اقتصادي #دولت به پولدارتر شدن سفته بازان و تضعيف ‌کارگران و کارآفرینان بيانجامد!

هنگامی که دولتی برنامه ای جهت بهبود وضعیت نظام پولی و مالی کشور نداشته باشد قطعا دستاویز رویکردی الاکلنگی خواهد شد، یک روز بازار #طلا و #سکه #ارز یک روز دیگر بازار مسکن و خودرو ،اکنون نیز نوبت بازار بورس است که دولت با پروپاگاندای رسانه ای به دنبال بهره برداری سیاسی از نام سال جهش تولید به نفع خود است.
همه میدانیم سالهاست بیشترین صدمه بر پیکره اقتصاد ایران ناشی از تصمیم های نااگاهانه دولتمردان بوده است.

شاید اکنون عده ای منتقد شوند که مگر دعوت مردم به بورس و مدیریت سهام عدالت توسط خودشان پس از رهاسازی توسط دولت بد است، اینکه به نفع مردم است و با دستور رهبری انجام شده است.

بله این مورد که قطعا ازادسازی سهام عدالت به نفع مردم است،شکی نیست ،اما این تمام قضیه نیست، شک در تبلیغات گسترده دولت جهت گسیل حجم عظیمی از سرمایه مردم به بازار سرمایه گذاری بورس است. تبلیغ گسترده جهت ورود سرمایه اشخاص حقیقی به سایر بازارهای سرمایه گذاری بورس هم خوب است هم بد .

بد بخاطر فقدان علم، عوام از ریسک بازار ملتهب سرمایه گذاری بورس و از بین رفتن سرمایه شان است، تبلیغات گسترده و دعوت مردم به بورس قطعات تبعات سنگینی خواهد داشت اما نه برای دولتی که کمتر از یکسال از عمرش باقی مانده بلکه برای اشخاص حقیقی که اندوخته و پس اندازهایشان را از بانکها در اورده و به خیال افزایش سرمایه وارد بازاری شده اند که بازیگر اصلی آن همان دلالان و پولدار های تعیین کننده سایر بازارها هستند،لذا اشخاص حقیقی اگر هوشمندانه عمل نکنند خدا میداند در چند ماه آینده چند هزار میلیارد تومان سرمایه شان بر باد فنا خواهد رفت.

از سویی دیگر تشویق مردم به بازار سرمایه گذاری بورس خوب است زیرا ورود سرمایه های سرگردان به بورس قطعا در مسیر جهش تولید نقش مهمی دارد البته اگر دولت دست دلالان و بازیگران را از این بازار کوتاه کند و فضای کسب و کار امن فراهم کند که قطعا چنین موردی حداقل از دولت تدبیر و امید بر نمی اید، گواه آن بازارهای طلا و ارز خودرو و مسکن طی ۸ سال است .

من حیث المجموع اینکه به صورت تک بعدی فقط به یک بازار توجه و بازارهای دیگر رها شوند قطعا راهکار و الگوی موفقی جهت ترمیم بدنه اقتصادی و نظام پولی و مالی کشور نیست. نبايد خروجي سياست‌هاي اقتصادي #دولت به پولدارتر شدن سفته بازان و تضعيف ‌کارگران و کارآفرینان بيانجامد!

#معصومه_فتحعلی_پور

0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x