شرکت توسعه نیشکر تنها تولید کننده شکر دارویی در خاورمیانه است

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکروصنایع جانبی گفت:این شرکت تنها تولیدکننده شکر دارویی در خاورمیانه است که توانسته گام مهمی در راستای خودکفایی کشور و بی‌نیازی از واردات شکر دارویی بردارد.

به گزارش اهوازنوین : عبدعلی ناصری روز سه‌شنبه در جریان بازدید از کارخانه شکردارویی حکیم فارابی بیان کرد: شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ، شکر دارویی مورد نیاز ۶۳ شرکت داروسازی را تامین می‌کند.
وی افزود: نیاز کشور به شکر دارویی ۱۲ هزار تن در سال است و کارخانه شکر دارویی کشت و صنعت حکیم فارابی ظرفیت تولید ۱۵هزار تن شکر دارویی در سال را دارد که با این ظرفیت تولید، علاوه بر تامین نیاز داخلی شرکت‌های داروسازی، ظرفیت لازم برای صادرات نیزمهیا شده است.
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با اشاره به تولید پنج هزار و ۴۰۰ تن شکر دارویی دراین شرکت بیان کرد:متاسفانه به دلایل متعدد استقبالی از شکر دارویی تولید داخل نشده است اما با هماهنگی صورت گرفته با معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، مقرر شده صنایع دارویی شکر دارویی مورد نیاز خود را از شرکت توسعه نیشکر تامین کنند.
ناصری افزود:متناسب با نیاز بازار، ظرفیت تولید شکر دارویی افزایش خواهد یافت؛ شکر دارویی از تولیدات اصلی و راهبردی شرکت توسعه نیشکر است که در دنیا شرکت‌های معدودی در اروپا، آمریکا، چین و برزیل این محصول را تولید می‌کنند که با بهره برداری از کارخانه شکر دارویی، ایران نیز در رده تولید کنندگان مهم این محصول در دنیا قرار گرفته است.
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکروصنایع جانبی ادامه داد:در گذشته شکر دارویی از کشورهای اروپایی وارد می‌شد ولی به دلیل تحریم‌ها و دسترسی نداشتن به این نوع شکر، با توجه به حساسیت و اهمیت حفظ سلامت جامعه طرح تولید شکر دارویی بررسی و به مرحله اجرا درآمد.
ناصری خاطرنشان کرد: شرکت توسعه نیشکر با توجه به تعهدی که به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارد شکر دارویی مورد نیاز کارخانه‌های داروسازی کشور را در هر شرایطی تامین کرده تا روند تولید و تهیه داروی مورد نیاز کشور دچاراختلال نشود.
وی افزود: در این شرایط حساس جامعه و شیوع ویروس کرونا، شرکت توسعه نیشکر در کنار مدافعان سلامت مردم قرار دارد و بی وقفه و به طور شبانه روزی در بخش‌های مختلف از جمله تولید ۸۰ درصد الکل طبی کشور وهمچنین تامین شکر دارویی مورد نیاز شرکت‌های داروساز مشغول به فعالیت است تا کمبودی در کشور در این بخش‌ها ایجاد نشود.
شرکت توسعه نیشکرو صنایع جانبی از سال ۱۳۹۳ با هدف تنوع و توسعه محصول و ایجاد ارزش افزوده و همچنین جلوگیری از وابستگی کشور، تولید شکر دارویی در شرکت کشت و صنعت فارابی با ظرفیت تولید سالانه۱۵هزار تن شروع کرد.
شکر دارویی این کارخانه با بالاترین استانداردهای دارویی دنیا از جمله BP، USP و IP تولید و بسته‌بندی می‌شود.
عملیات اجرایی طرح‌های هفت‌گانه نیشکر خوزستان شامل کشت و صنعت امیرکبیر ، دعبل خزاعی ، حکیم فارابی ، امام خمینی (ره) ، سلمان فارسی ، دهخدا ، میرزاکوچک خان با ظرفیت اسمی تولید ۷۰۰هزار شکر از اوایل دهه ۷۰ شروع شد و از سال ۱۳۸۰ یکی پس از دیگری وارد چرخه تولیدشدند.
به گزارش ایرنا بروز سیلاب بهار پارسال خوزستان حدود نیمی از مجموع ۸۴هزار هکتار زمین های نیشکر طرح های هفت گانه نیشکری خوزستان را به زیرآب برد و حدود ۵۰هزار میلیارد ریال به این واحدها خسارت زد.
طبق برنامه قرار است تولید شکر در طرح های هفت گانه پس از بازسازی خسارات سیلاب و بهسازی مزارع نیشکر، تا سه سال آینده به تولید پایدار ۶۵۰هزار تن شکر در سال برسد.
استان خوزستان در مجموع به تنهایی حدود ۴۰درصد نیاز کشور به شکر را تولید می کند.نیاز سالانه کشور به شکر حدود ۲.۲ میلیون تن است که از این میزان ۱.۴میلیون تن در واحدهای نیشکری و چغندری کشور تولید می‌شود.

انتهای پیام ایرنا

0/5 (0 Reviews)