برداشت چفندر قند در خوزستان شروع شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: برداشت محصول چغندرقند در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۳۹۸ در سطح ۱۳ هزار و ۴۰۰هکتار از چند روز پیش در مناطق مختلف خوزستان شروع شده است.

محمد قاسمی نژاد روز سه‌شنبه  پیش بینی کرد تا پیش از شروع فصل تابستان حدود یک میلیون تن چغندر قند از مزارع مناطق شوش ، دزفول ، اندیمشک ، گتوند، شوشتر و بهبهان با عیار ۱۴.۸ برداشت شود.
وی گفت: برای حمل چغندرقند به کارخانه‌های قنداصفهان ، همدان ، شهرکرد ، قزوین ، کرمانشاه ، اسلام آباد غرب و شوش روزانه به یک هزار و ۴۰۰دستگاه کامیون نیاز داریم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان در ادامه پشتیبانی خدماتی و فنی ، تهیه کود ، بذور اصلاح شده ، سوم آفت کش ، ارایه و پرداخت متناسب تسهیلات بانکی به چغندرکاران را از جمله حمایت‌های جهادکشاورزی از بهره‌برداران بیان کرد و افزود:علاوه بر این ، خدمات فنی توسط کارشناسان ، تحقیقات اولیه ، مدیریت تاریخ کاشت ، تغذیه و مدیریت آبیاری و عوامل زیان رسان و پیگیری و برنامه ریزی برای برداشت و حمل آن نیز توسط جهادکشاورزی انجام شده است.
۶۸درصد تولید شکرکشور در خوزستان درافق ۱۴۱۰
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در افق ۱۴۱۰ حدود ۶۸ درصد شکر مورد نیاز کشور در خوزستان با استفاده از ۲ محصول چغندر قند و نیشکر تولید می‌شود.
قاسمی نژاد با اشاره به مصرف شکر کشور در افق ۱۴۱۰به ۲.۲ میلیون تن خواهد رسید ادامه داد:در این سال کشت چغندر قند در خوزستان به ۶۵هزار هکتار با تولید ۶ میلیون تن خواهد رسید و استحصال شکر نیز به ۷۵۰هزار تن بالغ خواهد شد که با احتساب تولید شکر از نیشکر ، مجموع تولید شکر خوزستان به ۱.۵میلیون تن خواهد رسید.
به گزارش اهوازنوین  دور جدید کشت چغندرقند در خوزستان در سال زراعی ۱۳۹۳-۱۳۹۲ در سطح ۲ هزار و ۱۰ هکتار شروع شد و هر سال سطح زیرکشت رو به افزایش رفت.
استان خوزستان با تولید سالانه ۱۶.۵میلیون تن محصولات زراعی و باغی به ارزش بیش از ۲۰۰هزار میلیارد ریال ، از نظر کمیت و تنوع تولید مقام نخست کشوری محسوب می شود.
طبق اعلام سازمان جهادکشاورزی خوزستان در۲ ماه آینده حدود پنج میلیون تن محصول زراعی شامل گندم ، جو ، کلزا ، علوفه دامی ، چغندر قند و محصولات جالیزی در این استان برداشت خواهد شد.

انتهای پیام/ایرنا

0/5 (0 Reviews)