مدیران خوزستان ممنوع خروج شدند

استاندار خوزستان گفت :فرمانداران،مدیران شهرداران و مدیران دستگاه‌های خدمات رسان در مدت زمان آماده باش از منطقه خارج نشوند.

به گزارش اهوازنوین به نقل از ایرنا _ استاندار خوزستان در پی هشدار سازمان هواشناسی برای فعالیت سامانه بارشی از دوشنبه در خوزستان اعلام کرد: فرمانداران،مدیران دستگاه‌های اجرایی، شهرداران و مدیران دستگاه‌های خدمات رسان در مدت زمان آماده باش از منطقه خارج نشوند.

غلامرضا شریعتی یکشنبه شب در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان اظهار داشت: مدیران و فرمانداران تنها در صورت اضطرار می تواند با اطلاع و هماهنگی از استان و منطقه خودشان خارج شوند در غیر این صورت حق خروج ندارند.

وی افزود: با وجود این که میزان بارش های امسال از سال گذشته کمتر است اما از متوسط دراز مدت بهتر است، بارش ها در مدت اخیر شرایط خوب و قابل قبولی داشتند لذا امیدواریم بر همین منوال ادامه پیدا کند و در سال بعد هم از شرایط سخت خشکسالی بگذریم.

استاندار خوزستان با اشاره به اینکه بارش باران برکت و نعمت را با خود به همراه دارد گفت:  البته وجود بارش ها مشکلاتی را نیز برای ما ایجاد می کند اما باید با دقت و برنامه از پیش تعیین شده تلاش کنیم تا خسارت ها را به حداقل برسانیم.

وی ادامه داد: با توجه به  پیش بینی هواشناسی مبنی بر آغاز یک سامانه بارش زا از روز دوشنبه ۲۵ آذر ماه جاری در خوزستان باید برنامه هایی از قبیل توصیه های ایمنی در جاده ها یا ارایه هشدارهای لازم به مردم، مسافران، عشایر و روستایی ها داده شود.

شریعتی گفت:  فرمانداران وقت کافی برای عبور از بحران را دارند و از طریق ستاد مدیریت بحران استان  به تمامی دستگاه های متولی استان آماده باش ابلاغ کند تا اطلاع رسانی کامل به مردم صورت گیرد.

وی با تاکید بر آماده باش بودن دستگاه های اجرایی استان  گفت: با توجه به پیش بینی وقوع تندبادها، ضرورت دارد سیستم برق رسانی استان به صورت آماده باش باشد و  با توجه به حجم بارشهای پیش بینی شده شرکت های آب و فاضلاب نیز باید مجهز و آماده باشند و اتصالات اصلی فاضلاب  را انجام دهند چراکه قابل پذیرش نیست در بارندگی بعدی  با وجود هزینه ها، خدمات ناقص باشد.

استاندار خوزستان گفت: برای برون رفت از مشکلات فاضلاب اهواز، آب و فاضلاب این شهرستان منطقه بندی شود  و به صورت متمرکز نباشد، شهرستان کارون نیاز به برنامه ریزی بیشتری دارد و پمپهای بیشتری باید برای آن تدارک دیده شود.

فقدان زیرساخت ها در خوزستان

مدیر کل مدیریت بحران استان گفت: استان خوزستان با توجه به فقدان زیرساخت‌ها مشکلات بسیاری دارد برای همین با  ۲۰ میلیمتر بارندگی در کلانشهر اهواز یا سایر شهرهای استان دچار مشکل آبگرفتگی  می شود.

کیامرث حاجی‌زاده با اشاره به وجود مشکلات در حوزه فاضلاب افزود: متاسفانه برای خروج آب های سطحی در شهر اهواز کانال آبهای سطحی وجود ندارد و همین امر آبگرفتگی را تشدید می کند.

وی با اشاره به پیش بینی های هواشناسی در خوزستان  توضیح داد: در حال حاضر پیش بینی ها به نسبت گذشته بهتر شده اما همچنان  با وجود تلاش هایی که برای بهبود تجهیزات هواشناسی استان صورت گرفت ایراداتی در این حوزه دیده می شود.

وی گفت :انتظار می‌رود وضعیت پیش‌بینی‌ها باز هم بهتر از قبل شود و اخطارها حداقل ۷۲ ساعت قبل از حوادث جوی صادر شوند.

مدیر کل مدیریت بحران استان با اشاره به ضرورت پای کار بودن تمامی دستگاه های خدماتی و امدادی در شرایط بحرانی گفت: حتی اگر کاری هم صورت نگیرد همین  حضور نیروهای خدماتی در شهر و استفاده از امکانات در حد توان مردم را متقاعد می‌کند که مسئولان پای کار هستند.

وی افزود: پس از باران نقاطی وجود دارند که زیر آب می روند یا با آبگرفتگی شدید رو به رو می شوند لذا دستگاه های متولی باید این نقاط آسیب پذیر را از قبل شناسایی کنند تا در  بارش های پیش رو مشکلی نداشته باشند.

حاجی زاده با اشاره به ورود یک سامانه بارشی در روز دوشنبه در استان خوزستان گفت: همه فرمانداران و اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در آماده‌باش هستند و  طبق دستور استاندار تمامی ماموریت‌ها لغو است  مسئولان استانی حتی برای جلسه با وزیر هم نباید از استان خارج شوند.

سامانه بارشی جدید در حد هشدار نیست فاضلاب شهری مشکل دارد!

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان گفت: یک سامانه بارشی قوی از دوشنبه وارد استان می شود که تا سه شنبه فعال خواهد بود این سامانه ابتدا از سمت جنوب و جنوب غربی استان وارد می شود و سپس  دیگر نقاط استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

محمد سبزه زاری بیان کرد:  سامانه بارشی دوشنبه،  از نظر هواشناسی هشدار دهنده نیست اما با توجه به حجم بارش ها در بازه زمانی هشت تا ۱۰ ساعت و با توجه به وضع فاضلاب شهری ما مشکل ساز خواهد بود.

وی  با بیان این بارش باران در شهرهای جنوبی از جمله هندیجان، ماهشهر و امیدیه ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلیمتر و در اهواز ۳۵ تا ۶۵ میلیمتر پیش بینی می شود گفت: بارش باران و رعد و برق شدید اوایل روز  از ماهشهر آغاز و اواسط روز به اهواز خواهد رسید و حجم باران در مرکز استان بعدازطهر تا نیمه شب دوشنبه خواهد بود،روز سه شنبه  نیز این سامانه بیشتر در شرق و شمال شرق استان خواهد بود و سپس از استان خارج می شود.

0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x