عمان دارای ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری تجار ایرانی است

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان با تشریح ظرفیت‌های تجاری و اقتصادی کشور عمان برای حضور سرمایه گذاران ایرانی گفت: این کشور دارای ظرفیت بالایی برای سرمایه گذاری تجار ایران است.

به گزارش اهوازنوین ؛ آرزو جمالی در حاشیه سمینار فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری برای ورود به بازار عمان در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا با اشاره به اینکه شرط استفاده از مزایای قراردادهای FTA عمان  برخورداری از گواهی مبدا عمان خواهد بود، ادامه داد: امکان اخذ گواهی مبدا به عمان تنها در صورت تأمین حداقل ۳۰ درصد ارزش افزوده نهایی کالا در مناطق آزاد عمان و ۴۰ درصد ارزش افزوده در سرزمین‌ اصلی برای برخورداری از مزایای حاصل از قرارداد FTA عمان است.

وی به رشد تجارت خارجی مستقیم ایران و عمان در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه آن را ۴۵.۵ درصد عنوان کرد و گفت: در سال ۱۳۹۷ تراز تجاری ایران و عمان به مثبت ۲۹۵میلیون دلار  رسید که ۷۲۸ میلیون دلار صادرات و ۴۳۳ میلیون دلادر واردات را در بر می گیرد.

به گفته دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، حجم مبالات تجاری بین این دو کشور طی سال ۱۳۹۷ به بیش از یک هزار و ۱۶۱ میلیون دلار رسیده است.

سهم  ۳.۶ درصدی ایران از واردات به کشور عمان

وی سهم ایران از واردات به کشور عمان را ۳.۶ درصد دانست و گازهای نفتی، هیدروکربن های حلقوی، قیر نفت، روغن‌های سبک، محصولات نیمه تمام از آهن یا فولاد، شمش آهن و فولاد و سنگ آهن، آهن اسفنجی و میلگرد، روی غیر ممزوج، پروفیل، سیمان، کک (زغالسنگ، نیمه کک زغالسنگ جهت ساخت الکترودها)انواع سنگ های ساختمانی و معدنی، انواع مصالح ساختمانی، مواد غذایی، انواع میوه محصولات کشاورزی، دام زنده(طی دو ماه نخست  سال ۹۷) آبزیان، قطعات ماشین آلات، انواع کفپوش ها، انواع سیگار و تنباکو را مهمترین اقلام صادراتی ایران به عمان در سال ۱۳۹۷ عنوان کرد.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان همچنین در بخش دیگری از این سمینار قطعات یدکی، وسایل نقل، ذرت دامی، جو، کنجاله، روغن آفتابگردان، برنج نیمه سفید شده و کاملا سفید شده، لوبیا- سویا، الکترودهای ذغالی، سنگ های قیمتی، دستگاه‌های اپتیک، محصولات دارویی، رآکتور و ماشین آلات صنعتی، محصولات شیمیایی معدنی، مواد پلاستیکی، آلومینیوم، گوشی تلفن همراه، مکمل‌های دارویی، سنگ های قیمتی، دستگاه های اپتیک، راکتور و ماشین آلات صنعتی، محصولات شیمیایی معدنی، مواد پلاستیک و  آلومینیوم را مهمترین اقلام وارداتی از کشور عمان به ایران عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، قرار است هیئت تجاری اعزامی ایران به کشور عمان  از ۲۱ تا ۲۵ مهرماه با سفیر ایران در عمان، مسئولان مناطق آزاد حصار، سویق  و صلاله در این کشور دیدار و در خصوص مبادلات تجاری گفت وگو و مذاکره کنند.

0/5 (0 Reviews)
0 0 vote
Article Rating
اشتراک
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x