وضعیت اورژانسی مسکن مهر در خوزستان

خوزستان با ۲۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه‌تمام، بزرگ‌ترین مشکلات مربوطه را در سطح کشور دارد.

به گزارش اهواز نوین، طرح احداث مسکن مهر در دولت‌های نهم و دهم ایران تدوین و آغاز شد و هدف از این طرح خانه‌دار کردن قشرهای کم درآمد بود. در اوایل سال ۹۲، دولت دهم مسکن مهر را با پیشرفت ۷۰ درصدی تحویل دولت یازدهم داد و با گذشت ۶ سال هنوز مشکلات عدیده پروژه‌های مسکن‌ مهر در کل کشور از جمله استان خوزستان اعم از عدم تکمیل برخی واحدها، عدم وصل انشعابات و تحویل ندادن برخی از پروژه‌ها به شهرداری به‌منظور ارائه خدمات شهری رفع نشده است.

قرار بود بر اساس طرح مسکن مهر، در استان خوزستان ۱۰۲ هزار واحد مسکونی ساخته شود که از این تعداد در حال حاضر بیش از ۶۹ هزار واحد تکمیل و تحویل متقاضیان شده و بر اساس وعده استاندار خوزستان کار ساخت و تکمیل ۱۰ هزار واحد دیگر تا پایان شهریور امسال به پایان می‌رسد.

پیگیری مشکلات مسکن مهر در معاونت عمرانی استانداری

استاندار خوزستان با بیان اینکه تکمیل واحدهای مسکن مهر یکی از موضوعات با اهمیتی است که در شورای مسکن استان با جدیت پیگیری می‌شود، می‌گوید: در این راستا دستگاه‌های خدمات رسان موظف به تکمیل زیرساخت‌های ۱۰ هزار واحد مسکن مهر شده‌اند تا شهریور امسال به متقاضیان تحویل داده شوند.

غلامرضا شریعتی با اشاره به اینکه فرمانداران شهرستان‌ها باید این موضوع را با هماهنگی اداره کل راه و شهرسازی پیگیری کنند، می‌افزاید: این زیرساخت‌ها شامل شبکه آب و فاضلاب، گاز، برق و همچنین محوطه‌سازی است.

وی به انجام اقدامات بر اساس جدول زمان‌بندی تعیین شده تاکید کرد و ادامه داد: تکمیل و ساخت مساجد، پاسگاه انتظامی و مدارس نیز بر اساس تفاهم صورت گرفته بر عهده بنیاد مسکن خوزستان است.

استاندار خوزستان به تشکیل کمیته پیگیری و رفع مشکلات واحدهای مسکن مهر در معاونت امور عمرانی استانداری خبر داد و اظهار کرد: موانع و مشکلاتی که در برخی از شهرستان‌ها با آن روبه‌رو هستیم از سوی این کمیته مورد بررسی و برای رفع آن راهکارهای قانونی اعمال می‌شود.

شریعتی اظهار می‌کند: از مجموع بیش از ۱۰۲ هزار واحد مسکن مهر خوزستان ۶۹ هزار واحد به متقاضیان تحویل داده شده است.

۲۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه‌تمام در خوزستان

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز درباره مشکلات مسکن مهر در خوزستان می‌گوید: خوزستان با ۲۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه‌تمام، بزرگ‌ترین مشکلات مربوطه را در سطح کشور دارد. سید مازیار حسینی با بیان اینکه همه باید دست به دست دهیم که واحدهای مسکونی تکمیل شوند، می‌افزاید: منظور از مسکن، خوابگاه و سلول‌هایی برای زندگی نیست بلکه باید محل آسایش باشد و مسجد، خانه بهداشت، کلانتری و مدرسه در این شهرک‌ها فراهم شود.

وی بیان می‌کند: در خوزستان به علت گرما و خورندگی زیاد، هر یک روز که در تکمیل احداث مسکن تأخیر بیفتد، به ضرر مردم و استان است.

۸ هزار واحد بدون متقاضی در خوزستان

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصادی مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز درباره مشکلات مسکن مهر در خوزستان می‌گوید: بالغ بر ۲۰ هزار مسکن مهر نیمه کاره در خوزستان وجود دارد که بالغ بر هشت هزار واحد آن بدون متقاضی است.

عباس فرهادیه اظهار می‌کند: وجود مسکن‌های بدون متقاضی به دلیل عدم نیاز نیست، بلکه رشد نامناسب تورم موجب شده تسهیلات موجود نیز پاسخگوی قدرت خرید مردم نباشد.

 

وی با بیان اینکه ۶۵۰ میلیارد ریال برای تکمیل مسکن مهرهای نیمه توان استان مورد نیاز است،  می‌افزاید: با توجه به اینکه اعتبار نقدی و غیر نقدی ما ۳۴۰ میلیارد ریال است بالغ بر ۳۱۰ میلیارد ریال کسری اعتبار خواهیم داشت.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصادی مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به وجود لوله‌های نفتی در حریم شهری اهواز بیان می‌کند: وجود این لوله‌ها امکان برنامه‌ریزی را برای توسعه مسکن سخت کرده است.

بیشترین بلاتکلیفی در مسکن مهر متعلق به خوزستان است

مدیرکل راه و شهرسازی خوزستان نیز درباره آخرین وضعیت مسکن مهر استان می‌گوید: استان خوزستان جزو استان‌هایی است که بیشترین مسکن‌های مهری را دارد که بلاتکلیف مانده‌اند.

رضا رضایی بیان می‌کند: حدود ۳۱ هزار واحد مسکونی مهر داریم که در قالب مسکن مهر و شهرهای جدید ساخته شده و عملیات اجرایی این واحدها هنوز به پایان نرسیده است.

به گفته رضایی، از ۳۱ هزار مسکن مهر باقیمانده استان خوزستان، ۸ هزار واحد فاقد متقاضی در کل استان، ۱۰ هزار واحد فاقد متقاضی در شیرین شهر و رامین و ۱۳ هزار واحد مسکونی مهر هستند که متقاضی دارند اما به مرحله بهره‌برداری نرسیده‌اند.

وی عنوان می‌کند: با برنامه‌ها و شیوه‌نامه‌هایی که وزارتخانه ابلاغ کرده است، تلاش می‌کنیم تا واحدهای باقیمانده مسکن مهر را به سرانجام برسانیم.

رضایی اعلام کرد: واقعیت این است که برای اتمام مسکن مهر با مشکلات جدی روبه‌رو هستیم اما در تلاش هستیم تا خود را از وضعیت فعلی خارج کنیم.

وی می‌افزاید: بخشی از مشکلات مسکن مهر استان نیز مربوط به تعاونی‌ها هستند که برخی از تعاونی‌هایی که وظیفه احداث مسکن مهر را بر عهده داشتند، مشکلات حقوقی دارند.

رضایی عنوان می‌کند: برخی از مسئولان تعاونی‌ها نیز متواری شده‌اند و این‌ها مسائل جدی هستند که واحدهای مسکونی مهر استان خوزستان با آن دست‌به‌گریبان هستند.

وی بیان می‌کند: با مکانیزم‌هایی همچون خودمالکی و مشارکتی تلاش می‌کنیم تا واحدهای مسکونی مهر، هرچه سریع‌تر به اتمام برسند.

0/5 (0 Reviews)

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
Notify of