۱۲۶ هزار تن شکر در شرکت کارون تولید شد

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون گفت: ۱۲۶ هزار تن شکر در سال زراعی ۹۷-۹۸ در این شرکت تولید شده است.

به گزارش اهواز نوین،عبدالمجید میرزاپور روز پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار در سالن جلسات شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون افزود: امیدواریم میزان تولید شکر کارخانه در سال آینده به ۱۴۶ هزار تن برسد.

میرزاپور خشکسالی، تورم، تحریم، بالارفتن نرخ ارز، ترسالی و سیل را از جمله مشکلاتی دانست که شرکت کشت وصنعت نیشکر کارون در سال ۹۷ با آنها مواجه شد و گفت: سال ۹۷ سال تمام بحران ها برای نیشکر بود.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت کارون با بیان اینکه هر یک از این بحران ها می توانست هر شرکتی را ساقط کند، گفت: این شرایط سخت با تلاش مجموعه کارکنان کشت و صنعت کارون منجر به تقویت کارخانه شد.

وی افزود: ۱۵ درصد کاهش تولید در شرکت کارون پیش بینی شده بود ولی با تلاش فراوان برای کاهش تلفات نیشکر توانستیم در تولید شکر و نیشکر از تمام شرکت های استان پیشی بگیریم.

تولید شکر در کشت و صنعت کارون ۳۰ درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی تولید شکر در این شرکت گفت: کاهش تولید در سایر شرکت های استان تا ۵۰ درصد رسید.

وی افزود: حدود هشت هزار تن شکر زرد هنوز در انبارها موجود است لذا میزان شکر نهایی تا خالی کردن انبار مشخص می شود.

میرزاپور درخصوص تسویه بدهی های شرکت کارون گفت: شرکت بدهی آب، برق و گاز ندارد و تلاش بر این است که بدهی بیمه را نیز پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه در پنج سال حضور من در کارخانه به جز سال اول هیچ تسهیلاتی دریافت نکرده ایم، افزود: درآمد داشتن و حرکت روبه جلوی شرکت باعث رونق سایر بخش ها و دستگاه ها می شود.

وی غنی کردن منطقه، افزایش درآمد بخش خصوصی و ایجاد اشتغال را از تکالیف شرکت کارون دانست و گفت: بواسطه فعالیت این شرکت، تشکل های اقتصادی قوی همراه با چهار هزار فرصت شغلی از سال ۹۲ تاکنون در منطقه ایجاد شده است.

شرکت کارون فروخته نمی شود/ کارون به مرحله نهایی دو منظوره شدن رسیده است

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون اظهار داشت: پارسال اعلام کردم کارخانه به فروش نمی رود امسال هم می گویم این اتفاق نخواهد افتاد و وضعیت شرکت هر روز بهتر می شود.

وی افزود:  اگر بنا بود شرکت به فروش برسد طرح توسعه در این شرکت اجرا نمیشد؛ اکنون کارون به مرحله نهایی دومنظوره شدن رسیده است.

میرزاپور گفت: دومنظوره شدن کارخانه از زمان عقد قرارداد حداکثر ۱۸ ماه طول می کشد البته در روند پرداخت و تامین و انتقال ارز مشکل داریم که اقداماتی برای رفع این مشکل انجام شده است.

وی با اشاره به نقش این کارخانه در پایداری اقتصاد منطقه گفت: آخرین مراحل دومنظوره کردن شرکت را باهیاتی از برزیل انجام داده ایم و قرار است تا ۲ هفته آینده طرح خود را ارسال کنند.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون افزود: ۱۵ هزار تن نیشکر و هشت هزار تن چغندرقند با دومنظوره کردن کارخانه تولید خواهد شد که تلاش بر این است ۸۰ درصد تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور تولید شوند.

وی با بیان اینکه دومنظوره کردن شرکت اقتصاد منطقه را متحول می کند، اظهار داشت: تبدیل نیشکر و چغندرقند به شکر به طور همزمان مشکل اشتغال منطقه را برطرف می کند.

میرزاپور افزود: برلی تولید ۱۰ میلیون تن چغندرقند در خوزستان باید حدود ۱۲۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی منطقه زیر کشت برود که این موضوع موجب تبدیل خوزستان به قطب تولید شکر در دنیا می شود.

وی اضافه کرد: تولید زمین هایی که بعد از چغندرقند کشت می شوند ۲۰ درصد افزایش می بابد.

شرکت کارون پیر یا مریض نیست

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون با اشاره به تلاش برخی افراد و شخصیت ها برای مریض نشان دادن مجموعه کارون گفت: این شرکت با وجود سختی های فراوان پیر و مریض نیست و روند خوبی در پیش گرفته است.

وی با بیان اینکه شرکت کارون می توان خود را بازسازی کند، افزود: این شرکت می تواند با ارتقای فرهنگ اجتماعی و اقتصادی مردم منطقه دانشی به مردم بدهد که بتوانند با استفاده از این دانش به خوبی خود را اداره کنند.

میرزاپور اظهار داشت: تولید و تامین علوفه از چالش های همیشگی استان خوزستان است که با کشت همزمان ذرت و نیشکر و چاپر آنها می توان مشکل تامین علوفه استان را  برطرف و در مصرف آب صرفه جویی کرد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون با بیان اینکه شرکا باید سود کنند که ما هم به سود برسیم، افزود: اکنون شرکت وضعیت بهتری نسبت به گذشته دارد ولی می تواند وضعیت بهتری داشته باشد.

نیاز شدید به نیروی متخصص داریم

میرزاپور با اشاره به کمبود شدید نیروی متخصص در شرکت کارون گفت: بازنشستگی داریم ولی ورودی نداریم لذا باید به فکر جذب نیروی جدید باشیم که البته این کار مستلزم فراهم شدن شرایط است.

وی افزود: به طور قطع آغاز فرآیند جذب نیرو با حاشیه ها و مشکلاتی از جمله اعمال فشار همراه خواهد بود لذا بدنبال راهی برای جذب بدون دردسر نیروی انسانی شرکت هستیم.

وی درخصوص برون سپاری کشت نیشکر در شرکت کارون گفت: بیش از هفت هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های شرکت به صورت برون سپاری کشت شده اند که برنامه داریم این میزان به  ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار برسد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون همچنین درخصوص قیمت مصوب شکر اظهار داشت: طبق بخشنامه هر کیلوگرم شکر باید به مبلغ ۳۰ هزار ریال بفروش برسد درحالیکه هر کیلوگرم به مبلغ ۳۴ هزار ریال وارد کشور می شود.

وی با اشاره به سیل اخیر و تاخیر در برداشت نیشکر افزود: شرکت هایی که ماهیت آنها تبدیل چغندرقند به نیشکر بود محصول خود را زودتر برداشت کردند ولی شرکت های نیشکر با مشکل مواجه شدند.
میرزاپور با بیان اینکه بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های شرکت قابل برداشت نبود، گفت: محصولات کشت شده در این  مناطق را چاپر و برای تغذیه دام استفاده کردیم که این موضوع باعث افزایش میزان و کیفیت شیر تولیدی دامداری ها شد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون اضافه کرد: هنگام چاپر قلمه اصلی تا فرعی باهم چاپر می شوند که با این کار حداقل ۴۰ تا ۵۰ هزار تن علوفه برای مصرف استان تولید می شود.

اجازه ندادیم کسی از شکر ما رانت بخورد

میرزاپور با تقدیر از حمایت های مسئولان از جمله استاندار، فرماندار، دستگاه های اطلاعاتی و نماینده شوشتر در مجلس گفت: مشکلی با اداره کل صنعت، معدن و تحارت داریم که امیدواریم دستگاه های ذیربط برای رفع این مشکل ورود کنند.

وی با بیان اینکه به هیچ کس اجازه نمی دهیم از شکر ما رانت بخورد، افزود: دونرخی کردن اقلام از جمله شکر باعث فساد می شود.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون با بیان اینکه نخستین محموله حیات وحش تا ۱۰ روز آینده به شرکت می رسد، گفت: راه اندازی سایت پرورش گوزن مقدمه ای برای یک کار بزرگ است.

وی افزود: نیم هکتار از سایت ۲۵ هکتاری پرورش آهو، گوزن و بزکوهی برای پرورش خرگوش بومی در حال انقراض در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه قفس پرندگان نیز در این سایت ایجاد می شود، گفت: برای نخستین بار است که در یک مجموعه تولیدی کاری به این شکل برای حفظ محیط زیست انجام می شود که جا دارد از اداره حفاظت محیط زیست برای همکاری ها در این زمینه قدردانی شود.

وی با تجلیل از خبرنگاران از آنها خواست مجموعه شرکت کارون را نقد کنند چراکه نقد، ضعف ها را نمایان می سازد.

تجلیل از خبرنگاران و بازدید از سایت ۲۵ هکتاری پرورش آهو، گوزن، بزکوهی و خرگوش شرکت نیشکر کارون از دیگر برنامه های روز خبرنگار در این شرکت بود.

شرکت کشت و صنعت نیشکرکارون در بین شهرستان های شوشتر و گتوند واقع است. ظرفیت اسمی این کارخانه ۲۰۰هزار تن شکر در سال است و منبع آب مزارع آن از پشت سد تنظیمی گتوند تامین می ‌شود.
شرکت خوراک دام کارون، شرکت فورفورال، شرکت نئوپان کارون، شرکت پرورش ماهی کارون، شرکت کاغذسازی کارون از صنایع جانبی کشت و صنعت کارون به شمار می آیند.

0/5 (0 Reviews)
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x