نجار: مشکلی در پرداخت تسهیلات به مناطق سیل‌زده نیست

معاون وزیر و جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده کشور گفت: با وجود اولویت ارائه تسهیلات در مناطق سیل‌زده به حوزه‌های مسکن و کشاورزی به طور کلی اکنون هیچ مشکلی در زمینه پرداخت تسهیلات وجود ندارد.

اسماعیل نجار روز سه شنبه در هفتمین نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده خوزستان در اهواز اظهار داشت: مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تاکید داشتند بنابراین به منظور تسهیل در روند کارها، تسهیلات مشارکتی به قرض‌الحسنه تبدیل شد تا بانک‌ها هماهنگی‌های لازم را ایجاد کنند.

وی ادامه داد: در بخش خسارت‌های کشاورزی برای اینکه به کسی اجحاف نشود از پژوهشگاه هوا فضا درخواست همکاری شده تا با نقشه‌های دقیق میزان خسارت‌ها و مناطق درگیر سیل را بررسی کنند.

نجار با بیان اینکه در تأمین تسهیلات و منابع بلاعوض با مشکل رو به رو نیستیم توضیح داد: کشاورزان با ملک کم و اراضی یک تا ۲ هکتاری باید مورد توجه خاص قرار گیرند.

وی همچنین با اشاره به خسارت‌های وارده به بخش صنعت گفت: به بخش صنعت نیز در سیل اخیر خسارت‌هایی وارد شده اما این خسارت‌ها کمتر از اندازه‌ای است که اعلام شده برای همین بررسی‌های بیشتر در این زمینه در حال انجام است.

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده کشور با تاکید بر استفاده از تمامی ظرفیت‌های دولت برای حل خسارت وارده به زیرساخت‌ها بیان کرد: جاده خرم آباد به پلدختر کاملاً از بین رفته است که مقرر شد اعتباری که برای چهار بانده کردن این مسیر در نظر گرفته شده بود، صرف بازسازی دو باند تخریب شده شود.

.

نجار خسارتهای سیل ۹۸ درکشور را ۳۵۰ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و با تاکید بر لزوم ورود خیرین به این عرصه افزود: از نیکوکاران نیز درخواست می‌کنیم در بحث بازسازی مدارس، خانه‌های بهداشت، بیمارستان‌ها و…کمک کنند.

وی با بیان اینکه در مناطق سیل زده نیازها زیاد است و وضعیت مالی دولت وضعیت مناسبی نیست گفت: نمی توان تمام نیازها را همزمان برطرف کرد، با این وجود کمک‌های زیادی نیز از سوی دستگاه‌های مختلف مانند شرکت نفت، ستاد اجرایی امام و… رسیده است و تمام تلاش‌ها بر کاهش مشکلات مناطق سیل زده متمرکز است.

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده کشور افزود: قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده کشور با تمام توان و قدرت پای کار است و اگر در مناطق سیل زده خوزستان موارد خاص و مشکلاتی وجود دارد به ما اعلام کنند تا در قرارگاه تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

وی با اشاره به زمین لرزه مسجدسلیمان بیان کرد: در مورد این زلزله و خسارت‌های آن مواردی مطرح شده اما این موضوع با قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده ارتباطی ندارد و تمام اقدامات قرارگاه مربوط به سیل فروردین ۹۸ است و نمی توانیم به مسایل دیگر ورود کنیم.

نجار ادامه داد: زمین لرزه مسجدسلیمان و پیگیری خسارت‌های آن ساز و کار خود را دنبال می‌کند و وزارت کشور نیز پیگیر آن هست.

پیش بینی ترسالی بلند مدت

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده کشور با اشاره به پیش بینی‌های هواشناسی افزود: یکی از وزارتخانه‌های مهم با ارسال یک گزارش پیش بینی به نهاد ریاست جمهوری اعلام کرده بود کشور به ترسالی بلند مدت وارد شده و باید چاره اندیشی شود به همین منظور از کارشناسان خبره در حوزه علوم زمین و جو دعوت کردیم که روی این موضوع کار کنند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه نمی‌توان در این باره نظری متقن داد بیان کرد: هر مرجع کارشناسی اطلاعات مورد نظر را از کشورهای مختلفی دریافت می‌کند لذا نمی‌شود دقیق اعلام کرد در واقعیت پیش رو چه وضعیتی داریم.

وی بیان کرد: برخی می‌گفتند که تغییر اقلیم موقتی بوده و خشکسالی ادامه دارد و برخی نیز گفتند امکان دارد ترسالی اتفاق بیفتد و مسائل فروردین باز هم تکرار شود اما در هر صورت همه باید آمادگی لازم را با وضعیت فعلی مالی دولت داشته باشیم.

نجار با اشاره به وضعیت سیل بندها گفت: در حوزه تحکیم سیل بندها و اقدامات منطقه‌ای موثر برای مقابله با سیلاب در استان‌ها و شهرستانهای مختلف باید همت شود و کوتاهی صورت نگیرد.

وی با اشاره به ابلاغ ۱۵ هزار میلیارد ریال به وزارت نیرو ادامه داد: با توجه به تاکید خاص استاندار خوزستان بر تحکیم سیل بندها، این مساله را پیگیری می‌کنیم تا تامین اعتبار لازم در استان‌های گلستان و خوزستان که بیشترین مشکل را دارند از محل این اعتبار در دستور کار قرار گیرد.

معاون وزیر کشور ادامه داد: در حوزه منطقه‌ای نیز با توجه به پیش بینی‌های هواشناسی نباید غفلت کرد و امیدواریم ترسالی ادامه داشته باشد ولی مشکلات فروردین امسال را نداشته باشیم.

وی با اشاره به وضعیت بازسازی مسکن‌های واقع در مناطق سیل زده گفت: با تجربه بنیاد مسکن در این حوزه و با مشخص کردن استان‌های معین در مناطق سیل زده کار بسیار راحت تر شده است.

0/5 (0 Reviews)