هشدار استاندار خوزستان در خصوص آهک‌پاشی جوی‌های روباز / تاکید بر هرس درختان کنوکارپوس

استاندار خوزستان با اشاره به وضعیت عدم مطلوبیت لایروبی و آهک‌پاشی جوی‌های روباز در برخی مناطق، گفت: اگر شهرداران جهت لایروبی و آهک‌پاشی اقدام نکنند قطعا عزل خواهند شد.

غلامرضا شریعتی در جلسه شورای سلامت که امروز دوشنبه (۲۴ تیرماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در جلسه شورای سلامت، مسائل سلامت آب و امنیت غذایی استان بررسی می‌شود که در تابستان مساله مهم، وضعیت آب است.

وی با انتقاد از عدم حضور برخی مدیران در جلسات شورای سلامت، افزود: در خصوص حضور مدیران مربوطه در این جلسه تذکر دادم تا در این جلسات پاسخگوی عملکرد خود باشند. در موضوعاتی که در شورای سلامت مطرح می‌شود، مسئولان آب و شهرداران متهمان اصلی هستند و باید در این شورا پاسخگو باشند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: متولیان آب و امنیت غذایی باید در این جلسات حضور پیدا کنند و عدم حضور آنها در این جلسه به هیچ وجه پذیرفته نیست. اگر مدیران برخی دستگاه‌ها در این جلسه حضور پیدا نکنند و پاسخگو نباشند به معنی این است که عرضه اداره سیستم خود را ندارند و باید کسانی که بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند را پای کار بیاوریم.

شریعتی تاکید کرد: اگر در جلسه آینده شورای سلامت مدیران مربوطه حضور پیدا نکنند، موضوع را طی نامه‌ای به وزیر مربوطه اطلاع می‌دهم و عذرشان را می‌خواهم.

وی بیان کرد: همچنین اداره محیط زیست و شهرداری جهت لایروبی و آهک‌پاشی جوی‌های روباز برای جلوگیری از وقوع بیماری‌های واگیر در این مقطع تعهداتی دارند که برخی از شهرها تعهدات‌شان را به خوبی انجام نداده‌اند؛ در شهرهایی مانند شادگان، امیدیه و برخی نقاط غرب اهواز در زمینه لایروبی و آهک‌پاشی جوی‌های روباز اقدام خوبی نشده است که تذکرات لازم را دادیم و در صورتی که اقدامات لازم انجام نشود، شهرداران عزل خواهند شد.

استاندار خوزستان در خصوص وضعیت لایروبی و آهک‌پاشی جوی‌های روباز گفت: درصد لایروبی و آهک‌پاشی جوی‌های روباز در غرب اهواز بسیار پایین بود که باید این موضوع به شهرداران منطقه تذکر داده شود زیرا این وضعیت قابل قبول نیست. البته بحث لایروبی و آهک‌پاشی در شرق اهواز قابل قبول است.

وی بیان کرد: لایروبی و آهک‌پاشی کار ساده‌ای است که می‌تواند مانع از ایجاد مشکلات بزرگی شود. اگر شهرداران جهت لایروبی و آهک‌پاشی اقدام نکنند قطعا عزل خواهند شد زیرا سلامت جامعه مهم‌ترین مولفه یک جامعه است و شهرداری که به سلامت جامعه اهتمام نورزد، یعنی برای جامعه تحت پوشش خود اهمیتی قائل نشده است.

شریعتی تصریح کرد: همچنین فرمانداران را مکلف کرده‌ام که وضعیت لایروبی و آهک‌پاشی را بررسی و پیگیری کنند.

استاندار خوزستان در خصوص هرس کنوکارپوس جهت پیشگیری از مشکلات تنفسی در فصل پاییز، اظهار کرد: شهرداران باید جهت بارندگی در مهرماه آماده شوند زیرا هواشناسی پیش‌بینی دو هفته آینده را با احتمال ۴۰ درصد گزارش می‌دهد.

وی با تاکید بر هرس کنوکارپوس، افزود: سال ۹۶ در آبادان در زمینه هرس کنوکارپوس کوتاهی شد و شاهد مشکلاتی در این زمینه بودیم بنابراین باید هرس درختان کنوکارپوس به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد. همچنین دستگاه‌های دیگر از جمله دانشگاه‌ شهید چمران باید هرس کنوکارپوس را انجام دهند و اینگونه نیست که هر کسی تصمیم خود را اعمال کند.

شریعتی ادامه داد: سیاست کلی خوزستان و نتیجه حاصل شده در شورای سلامت، این است که درخت کنوکارپوس عامل مشکلات تنفسی در فصل پاییز است و باید هرس کنوکارپوس انجام شود.

شریعتی با اشاره به عدم تکمیل اقدامات لازم جهت رفع مشکل تاسیسات آب منطقه خلیفه حیدر از توابع شوش گفت: عدم رفع این مشکل نماد ناکارایی اجرای آبفا و کل استان است.

استاندار خوزستان با اشاره به اقدامات دانشگاه علوم پزشکی در زمان سیل و زلزله گفت: دانشگاه علوم پزشکی در زمینه سیل به خوبی کار کرد و بیماری واگیری رخ نداد. در زلزله اخیر مسجدسلیمان نیز اقدامات خوبی انجام شده است اما باید جهت پیشگیری از بیماری‌های روده‌ای دقت شود.

0/5 (0 Reviews)