چاپ چاپ
وزیر نیرو اعتراف کرد رئیس جمهور به دلیل فشار برخی مسئولین مجوز انتقال آب را صادر کرد

۶۸۹۷۹_۴۲۳
آیت الله محسن حیدری در گفتگو با اهوازنوین اظهار کرد: درحالیکه پیامدهای انتقال آب کارون فقط نابودی خوزستان را در پی دارد ظاهرا با دعوت شش استاندار درجلسه ای توسط وزارت نیرو  قرار است چهار سد جدید بر رودخانه کرخه احداث شود.

وی گفت: در حال حاضر دویست و شصت هزار هکتار زمین کشاورزی غرب خوزستان در شهرستان های شوش، دشت آزادگان، هویزه، حمیدیه و دیگر شهرهای خوزستان کشت انجان می شود و مواد غذایی را تامین می کنند که عمده آب این شهرستان ها از کرخه تامین می شود به همین علت ساخت ۴سد بر روی کرخه  نابودی کشاورزی را به دنبال خواهد داشت.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان اجرایی شدن طرح جدید وزارت نیرو را برای خوزستان فاجعه آفرین دانست و افزود: با این کار کشاورزان به دلیل بیکاری به مناطق حاشیه نشین شهرها هجرت می کنند و مشکلات عدیده اجتماعی به وجود می آید همچنین منجر به خشک شدن تالاب ها،افزایش چندبرابری ریزگردها و در نهایت بیابانی شدن استان خوزستان می شود.

آیت الله حیدری بابیان اینکه قطعا این وضعیت موجب سوء استفاده دشمنان می شود گفت :وزیر نیرو در گفتگوی تلفنی با بنده نیز اعتراف کرد که اگر این سدها ساخته شود در استان خوزستان فاجعه به بار می آید اما به دلیل اصرار و فشار مسئولین یکی از استان ها به دولت تدبیر امید مبنی بر ساخت سدهاجهت رفع بیکاری، رئیس جمهور نیز امتیاز انتقال ۵۰ میلیون متر مکعب آب از کرخه را برای لرستان امضا کرده است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان با اشاره به جمعیت گسترده جوانان بیکارخوزستانی ادامه داد :مگر رئیس جمهور نمی داند که در برخی شهرستان های خوزستان نرخ بیکاری به ۴۵ درصد رسیده است.می خواهند با انتقال آب و سد سازی بر روی کرخه کشاورزان و جوانان خوزستانی را بیچاره کنند این چه نوع سیاست مداری است که برای آباد کردن منطقه ای باید منطقه دیگری را نابود کرد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از خوزستان منتقل می‌شود یعنی بیش از حد مصوب، ساخت سد بر رودخانه های خوزستان را محکوم کرد و گفت: سرانه فضای سبز در اصفهان ۲۵/۲ برابر خوزستان است در حالیکه متوسط فضای سبز در کشور به ازای یک نفر، ۱۵ متر است، در اصفهان، این رقم ۲۷ متراعلام شده و در خوزستان به ازای هر نفر ۱۲ متر اعلام شده که کمتر از متوسط کشوری است.

آیت الله حیدری بابیان اینکه در خوزستان برای برنجکاری و حوضچه های پرورش ماهی محدودیت و ممنوعیت گذاشتند،درحالی که این دو مورد در اصفهان در حال انجام است  اضافه کرد:قطع آب زمینه کار و کشاورزی را از مردم می گیرد و باعث نارضایتی مردم در جامعه می شود و به این وسیله برای دشمن ایجاد فرصت کرده ایم.

امام جمعه موقت اهواز خشک شدن تالاب ها از علل اصلی ایجاد ریزگرد در سطح استان دانست و  افزود: اگر آب کرخه کم شود، تالاب هویزه و هورالعظیم که مقداری از آن به دلیل فعالیت شرکت نفت خشک شده است، ۱۰۰ درصد خشک خواهد شد. در نتیجه ریزگردها چند برابر خواهد شد، در آن صورت خوزستان دیگر محل کشاورزی و کار و زندگی نیست

وی  نتیجه نا امنی خوزستان را ناامنی کشور دانست و گفت: بحث انتقال آب چه از کارون، چه از زهره و چه از کرخه باشد برای کل کشور خطرناک است، زیرا خوزستان گلوگاه ایران است و چشم طمع دشمن به سمت خوزستان است.

آیت الله حیدری با اشاره به اینکه نخبگان باید در این زمینه احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند، اضافه کرد: همه باید در این زمینه احساس مسئولیت داشته باشند. نخبگان در زمینه آب و محیط زیست و حقوق کارگروه تخصصی تشکیل دهند و به ما مشورت دهند. ما نیاز به مشورت نخبگان داریم.

دکتر حیدری با قدردانی از اصحاب رسانه در زمینه اطلاع رسانی به مردم، تصریح کرد: بحث انتقال آب ۶۸ سال پیش شروع شده و مسئولین مربوطه این موضوع را افشا نمی کردند،اکنون دولت باید پاسخگوی نامه محرمانه انتقال آب خوزستان باشد.

لینک کوتاه مطلب :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :