چاپ چاپ
اهوازنوین بررسی می کند: اهواز در محاصره آلاینده های نفتی و خبری از طرح آماک نیست

با نگاهی به اطراف شهر مشعل های بلندی را می بینیم که در حال تزریق آلایندگی در ریه مردم خوزستان هستند، این مشعل ها از دیرباز نمادی از خوزستان و اهواز شده اند، نمادی که در چند سال اخیر حلقه ای بر گردن مردم خوزستان انداخته و عرصه را بر تنفس سالم مردم تنگ و تنگ تر می کنند.

 

به گزارش اهوازنوین : با نگاهی به اطراف شهر مشعل های بلندی را می بینیم که در حال تزریق آلایندگی در ریه مردم خوزستان هستند، این مشعل ها از دیرباز نمادی از خوزستان و اهواز شده اند، نمادی که در چند سال اخیر حلقه ای بر گردن مردم خوزستان انداخته و عرصه را بر تنفس سالم مردم تنگ و تنگ تر می کنند.

هرچند که به گفته مسئولین در سالهای اخیر تعداد این مشعل ها کمتر شده اما هنوز با دودهای سیاهشان چهره آسمان اهواز را به رنگی از جنس آلایندگی در می آورند.

تاریخچه این مشعل های حاصل از سوزاندن گازهای ترش به بیش از ۷۰ سال برمیگردد که برای حل معضل آلایندگی های حاصل از آن در اوایل  دهه ۸۰ طرحی بنام آماک به منظور کاهش انتشار آلاینده های ناشی از سوزاندن گازهای ترش کلید خورد. مرحله نخست طرح انجام شده و مرحله دوم طرح در مرحله زیست محیطی آن است که در سال ۱۳۸۸ آغاز شد، بهره برداری از طرح آماک یکی از مصوبات طرح جامع کاهش آلودگی هوای اهواز و همچنین ستاد ملی کاهش آلودگی هوا برای خوزستان بوده است که تاکنون چند بار وعده بهره برداری آن داده شده است که آخرین وعده بهره برداری از این طرح، اردیبهشت سال۹۴، پایان سال ۹۴ و بعد نیز شهریور۹۵ بود.

امروز اکثر مسئولین محیط زیستی بر این باورند که نقش صنایع نفتی در افزایش آلایندگی هوای خوزستان و اهواز بسیار پررنگ تر از سایر صنایع است، هرچند خیلی هم به سخنان مسئولین نیازی نیست، دیدن دود غلیظ این مشعل ها در آسمان اهواز عمق فاجعه را نشان می دهد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست خوزستان چندی پیش در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان خوزستان که با حضور وزیر نفت برگزار شد، اظهار کرد: سهم صنعت در آلودگی آب و هوای خوزستان ۶۵ درصد است که از این میزان نیز ۹۰ درصد آلودگی ها ناشی از فعالیت نفت است.

وی افزود : هنوز مشکلات زیست محیطی بسیاری در خوزستان  داریم که نیازمند نگاه جدی و اختصاص اعتبارات مشخص هستند. تأخیر بسیار در راه اندازی فاز دوم طرح آماک که هم اکنون ۶ تا ۱۰ میلیون فوت مکعب گاز اسیدی با غلظت بسیار بالا می سوزد، از جمله این مشکلات است.

طرح جمع آوری گازهای همراه نفت لایه بنگستان (آماک) برای جلوگیری از سوزاندن گازهای ترش همراه نفت و آلودگی محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است. گازهای همراه آن که جمع آوری و تبدیل آنها می تواند از نظر اقتصادی و زیست محیطی فواید فراوانی داشته باشد؛ متاسفانه همچنان در اطراف شهر اهواز به عنوان گاز غنی همراه سوزانده می‌شود، در حالیکه می تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد.

علی بنی عگبه رئیس اداره محیط زیست اهواز در ارتباط با آلودگی های شهر اهواز اظهار کرد: دود غلیظی که در منطقه سه راه تپه و ابتدای جاده اهواز به ماهشهر منتشر می شود ناشی از فلر نفتی و بدسوزی گازهای همراه نفت شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون از زیرمجموعه های شرکت مناطق نفتخیز جنوب است.

وی افزود: این فلر (خروجی گاز همراه نفت) دود بسیار غلیظی منتشر کرده که تا فاصله ۱۵ کیلومتری را آلوده کرده که بخشی از آن مناطق مسکونی است،رهاسازی گاز سنگین (گاز ترش) در فلرها آلودگی هوا را در پی دارد و دارای اثرات منفی زیست محیطی و بهداشتی بسیار در مناطق اطراف است. رئیس اداره محیط زیست اهواز از پیگیری های انجام شده در این حیطه می گوید و خواستار همکاری شرکت های نفتی است.

رئیس اداره محیط زیست اهواز با اشاره به صادرشدن اخطاریه در این زمینه، تصریح کرد: آلودگی این واحد نفتی (کارون ۲) در نشست با دادستان مطرح شده و مکاتباتی نیز با شرکت نفت و گاز کارون و مناطق نفتخیز جنوب و وزارت نفت انجام شده است.

بهره برداری از طرح آماک از مصوبات طرح جامع کاهش آلودگی هوای اهواز و همچنین ستاد ملی کاهش آلودگی هوا برای خوزستان بوده هرچند این طرح همه میدان های نفتی اطراف اهواز را پوشش نمی دهد، ولی  قرار بود طرح آماک تا اردیبهشت امسال به بهره برداری برسد که وعده افتتاح آن بازهم به تعویق افتاد و پایان پاییز ۹۵ را زمان افتتاح آن اعلام کردند.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست خوزستان در ارتباط با افتتاح طرح آماک گفت: طرح آماک (جمع آوری گازهای همراه نفت) قرار است در آخر آذر امسال به بهره برداری برسد و برای مشعل هایی که در محدوده اهواز وجود دارد نیز طرحی تعریف شده که تا عید امسال کنترل شوند.

عبدالرضا دبیری مدیرتولید شرکت ملی مناطق نفت خیزجنوب کشور نیز چندی پیش گفت: فاز دو طرح آماک (طرح جمع آوری گازهای همراه نفت) به عنوان بزرگترین طرح زیست محیطی کشور درحوزه نفت و گاز تا پایان آذرماه جاری افتتاح می شود.

مدیرتولید شرکت ملی مناطق نفت خیزجنوب در صحبت های خود از این طرح به عنوان طرح کوتاه مدت برای حذف ناشی از آلایندگی های گازسوزی نام برد، و طرح ها و اقدامات دیگری را نیز تحت عنوان طرح های میان مدت و بلند مدت معرفی کرد. نکته قابل توجه این است که وقتی برای یک طرح کوتاه مدت اینقدر وعده می دهند و نتیجه ای مشاهده نمی کنیم برای طرح های بلند مدت باید به عمر نوح متوسل شویم.

به گزارش اهوازنوین: مسئولین نفتی اگر کمی به اهمیت این طرح و تاثیر آن بر تنفس و سلامتی مردم اهمیت بدهند، پیگیری این موضوع را در اولویت کارهای خود قرار می دهند ،همچنین اگر به همان سرعت عملی که نفت را از خوزستان استخراج و خارج می کنند در اتمام طرح آماک اهتمام می ورزیدند شاید شاهد تعویق وعده های متعدد بهره برداری فاز ۲ طرح آماک از سال گذشته به امسال و شاید هم سال دیگر نبودیم.

عالی پور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز ماه گذشته از تکمیل پروژه هایی در کل مناطق نفت خیز جنوب در راستای طرح آماک خبرداد که راه اندازی آنها گاز سوزی ها به صفر می رسد ،مشکلات اعتباری این پروژه حل شده و در مراحل پایانی راه اندازی قرار دارد که پیش بینی می شود تا دو هفته آینده در مدار راه اندازی قرار گیرد با بهره برداری از این طرح حجم آلاینده های هوا در اهواز کاهش یابد.

همچنین در ماه گذشته شریعتی استاندار خوزستان از پروژه جمع آوری گازهای همراه نفت آماک بازدید کرد وبا انتقاد از تاخیر در اتمام طرح جمع آوریگازهای همراه نفت، خواهان راه اندازی هرچه سریعتر فاز ۲ پروژه آماک شد.

شریعتی در حالی حفظ محیط زیست را اولویت برنامه های دولت عنوان کرد که طرح آماک بیش از ۲ سال است به دلایل به تاخیر افتاده و دود بی تدبیری آن در ریه های مردم خوزستان جای گرفته است و در شرایط فعلی یک ماه نیز از دو هفته از  وعده تازه عالی پور میگذرد و جز از دودهای سیاه مشعل ها خبری از طرحی بنام آماک نیست.

لینک کوتاه مطلب :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :