چاپ چاپ
از نفس افتاده، جدیدترین اکران از وضعیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز

 

Image result for ‫دانشگاه چمران اهواز‬‎

 

به گزارش اهوازنوین : “امروز دانشگاه شهید چمران اهواز نفس‌های آخر خود را در رقابت با دانشگاه‌های هم‌سن و هم‌تراز خود می‌زند. دانشگاهی باسابقه ۶۰ ساله در حال از دست دادن جایگاه خود و تحویل آن به دانشگاه‌های تازه تأسیس است” این صحبتها بخشی از اظهارات خواجه رئیس دانشگاه چمران اهواز در خصوص مشکلات آموزشی در شورای ادارای استان است.

دانشگاه چمران اهواز یکی از قدیمی ترین دانشگاههای تراز اول علمی کشور بود که در سالهای اخیر به دلیل مشکلات متعدد دچار عقبگرد علمی شده به نحوی که درپی اعلام رتبه های سطح علمی دانشگاه های کشور، این بار دانشگاه شهید چمران اهواز به دانشگاه های دارای رتبه ی دوم در سراسر کشور تنزل یافته.

مهدی قمیشی استاد علوم آب و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز علت سقوط رتبه علمی دانشگاه چمران را کاهش بودجه چمران می داند می گوید : از سال ۸۲ تا ۹۴ وضعیت بودجه این دانشگاه نه تنها بهتر نشده بلکه به مراتب بدتر شده است،بودجه دانشگاه شهید چمران ۹۲ درصد بودجه دانشگاه فردوسی مشهد بوده که اکنون به ۷۹درصد آن رسیده است.

اکنون بودجه دانشگاه شهید چمران اهواز ۸۴ درصد بودجه دانشگاه شیراز و ۸۷درصد بودجه دانشگاه تبریز است

قمیشی گفت: بودجه دانشگاه شهید چمران اهواز بیش از ۱۵ درصد افزایش نداشته است که بتواند وضعیت کیفی تدریس خود را پیش ببرد در حالی که بسیاری از دانشگاه ها بیش از ۲۰ درصد افزایش بودجه داشته اند.

پارسا معاونت آموزشی دانشگاه چمران نیز آمارهای منتشر شده در رسانه ها مبنی بر جایگاه  دانشگاه چمران را غیر معتبر می داند و  معتقد است آمار نگران کننده تنزل رتبه دانشگاه چمران اهواز را به عدم ارسال مدارک لازم برای رتبه بندی و مهاجرت اساتید نخبه می دانند و برخی دیگر نیز عقبگرد علمی برخی مراکز آموزش عالی من جمله دانشگاه چمران را به حوزه اقتصادی  گره زده و معتقدند که دانشگاه ها از نظر مالی در وضعیت مناسبی قرار ندارند.

در کنار اظهار نظرهای متعدد و مشکلات مطرح شده از سوی مسئولین دانشگاه چمران در خصوص توجیه تنزل رتبه علمی دانشگاه چمران نباید از نقش وزارت علوم  ، سیاست های مدیریت های پیشین و تحرکات سیاسی ، تفکرات افراطی و عبور از خط قرمزها توسط برخی احزاب در فضای علمی دانشگاه غافل شویم چه بسا که در سال های اخیر فضای دانشگاه چمران آنچنان جولانگاه افراد دارای سابقه در فتنه ۸۸ شده بود که گاها فضای علمی دانشگاه شدیدا درگیر چالش های غیر علمی میشد.

چندی پیش رهبر معظم انقلاب در خصوص علت توقف و کاهش رشد علمی کشور هشدارهایی داده و دلیل این کندی در شتاب و حرکت رو به جلو را ایجاد فضای حاشیه ای و تبدیل آگاهی های سیاسی در دانشگاه به سیاسی کاری عنوان کردند و آن را سمی مهلک برای تولید علم در کشور دانستند.

به گزارش اهوازنوین : مطابق فرمایشات رهبری در کنار همه موارد دخیل در کاهش رتبه علمی دانشگاه چمران قطعا تبدیل آگاهی های سیاسی در دانشگاه به سیاسی کاری یکی از علل اصلی افت شدید علمی در دانشگاه ۶۰ ساله استان خوزستان است.

از سویی دیگر نیز مسکوت ماندن و عدم حمایت از تحقیقات و یافته های علمی دانشجویان و بی توجهی به نقشه جامع علمی در دانشگاه‌های استان یکی دیگر از دلایل رکود علمی در دانشگاههای استان است.

برخی اساتید دانشگاه معتقدند دانشگاههای علمی استان باید عمده اعتبارات تخصیصی را به سمت تحقیقات و پژوهش سوق دهند زیرا رصد وضعیت دانشگاه های مطرح جهان بیانگر این مساله است که ارتقای علمی تمامی کشورهایی که در زمینه های علمی پیشرفت کرده اند، الویت های هزینه ها و اعتبارات به سمت تحقیقات بوده است و این نکته مهمی است که محققان ما هم آزمایشگاه ها و هم امکاناتشان فراهم باشد تا بتوانند تحقیقات مناسبی در زمینه هایی که کشور به آنها نیاز دارد انجام دهند.

امیدواریم سیاست گذاری و تدوین برنامه های جدید و ترغیب اساتید به پژوهش های علمی، جذب اساتید بهتر و ایجاد امکانات علمی بهتر در راستای ارتقای سطح علمی دانشگاه چمران انجام شوند و همچنین روسای دانشگاه های کشور با سرلوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری با عملیاتی ساختن نقشه جامع علمی، در چارچوب مبانی علمی و تحقیقاتی به دور از مسائل سیاسی و افراطی به رشد و شکوفایی علمی کشور تلاش کنند.

معصومه فتحعلی پور

 

لینک کوتاه مطلب :

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفاً به اشتراک بگذارید :